×

A sziklacsont malignus tumorainak kezelési algoritmusa

A sziklacsont tumorai ritka és igen eltérő szövettani típusú daganatok, amelyek vonatkozásában nincs nemzetközileg elfogadott és standardizált stádiumrendszer. A külső hallójárat laphám-karcinómái esetén alkalmazott módosított Pittsburgh-klasszifikáció ma már további finomításra szorulna. A legfrissebb irodalmi adatok tükrében a szerzők bemutatják a sziklacsont anatómiai és patológiai sajátosságait, a tumorok viselkedési jellemzőit, a preoperatív képalkotás fontosságát, a műtéti és az adjuváns kezelés szerepét, valamint a parotidectomia és a nyaki disszekció helye is meghatározásra kerül. A klinikánkon kezelt 4 páciens esetismertetésein keresztül pedig bemutatjuk a laterális sziklacsont-reszekcióval és a szubtemporális reszekcióval szerzett kezdeti tapasztalatainkat.

MFOE Audiológiai Szekciójának 54. Vándorgyűlése

2017. szeptember 28-30. Magyar Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebész Orvosok Egyesülete Audiológiai Szekciójának 54. Vándorgyűlése Szegeden. A Vándorgyűlésen az alábbi díjak kerülnek átadásra: BÉKÉSY-DÍJ, WIDEX DÍJ, BELSOUND DÍJ

Szimultán végzett labyrinthectomia és cochlearis implantáció előrehaladott Ménière-betegségben

Összefoglalás
A Ménière-betegség előrehaladott egyoldali vagy bilaterális eseteiben a hallókészülékkel történő hallásrehabilitáció esetenként kudarcot vallhat. A cochlearis implantáció ezekben az esetekben, mint új indikációs terület megoldást nyújthat és újra jó hallást biztosíthat az érintett betegek számára. Ha a súlyos fokú halláskárosodás mellett intraktábilis vertigo is jelen van, akkor különösen nehéz rehabilitációs problémával állunk szemben. Egy 48 éves egyoldali (jobb oldal) Ménière-betegségben szenvedő férfi betegünk esetét ismertetjük, aki évek óta szenvedett rendszeresen visszatérő forgó jellegű szédüléses rohamoktól, siketséggel határos jobb oldali idegi halláscsökkenéstől, tinnitus­tól. A konzervatív (gyógyszeres kezelés, dobüregi gentamycines feltöltés) és műtéti (saccotomia) kezelési stratégiánk elégtelennek bizonyult, ezért szimultán végzett labyrinthectomiára és cochlearis implantációra szántuk el magunkat. A műtétet követően szédüléses rohamai megszűntek. Beszédértése csendes környezetben jelentős mértékben javult, zajos környezetben ugyancsak számottevő hallásjavulásról számolt be. A labyrinthectomia Ménière-betegség válogatott eseteiben a szédüléses rohamok megszűnését eredményezheti. A beavatkozás ára a múltban természetesen a hallás elvesztése volt az érintett oldalon. A cochlearis implantáció napjainkban ezeknek a betegeknek kínál új hallásrehabilitációs lehetőséget. A szimultán végzett labyrinthectomia és cochlearis implantáció révén megelőzhető az esetlegesen fibrotikus vagy elcsontosodott cochleába történő implantáció minden nehézsége és komplikációja (carotis sérülése, hátsó skála dúra sérülése). A beteg azonnali hallásrehabilitációban részesül, rövidebb ideig marad siket, s csupán egyetlen kombinált műtéti megoldásnak van kitéve. Ismertetett esetünk az első hazai jól dokumentált kombinált műtéti megoldás, amikor egy lépcsőben sikerült rehabilitálni egyoldali Ménière-betegségben a hallást és megszűntetni a rendszeresen visszatérő, konzervatív kezelésre nem reagáló szédüléses rohamokat.

Szédülés és fülzúgás megszűntetése parciális stapedectomiával és rendellenes lefutású arteria meningea media szuperszelektív embolizációjával

Összefoglaló
A fülzúgás és a szédülés tartós egyidejű fennállása nagymértékben ronthatja a betegek életminőségét. Számos fülzúgással és szédüléssel élő beteg akár pszichológiai gondozást is igényelhet, így minden esetben törekednünk kell a lehetséges kiváltó okok igazolására. Kevert típusú halláscsökkenés, pulzáló jellegű fülzúgás és állandó szédülés miatt jelentkező 37 éves nőbetegünknél parciális lézer stapedectomia után rendeződött a vezetéses halláscsökkenés és megszűnt a középfülben észlelt, kezdetben arteria stapedia persistensnek gondolt éranomália által a stapes vongálása kapcsán okozott egyensúlyzavar. Továbbra is fennálló fülzúgása hátterében egy ismételt angiográfia során rendellenes helyről, a carotis inerna extracranialis szakaszából eredő és a középfülön keresztül a stapes szárai között futó kitágult arteria meningea media jelenlétére derült fény. A rendellenesen futó ér szuperszelektív embolizációját követően a beteg évek óta fennálló, fokozódó fülzúgása is megszűnt, életminősége jelentős mértékben javult. Esetünk a multidiszciplináris együttműködés (idegsebész, fül-orr-gégész, neurológus, belgyógyász, pszichológus) szép példája. A részletesen demonstrált, objektív fülzúgást okozó érmalformáció jelenlétekor kellő tapasztalattal rendelkező szakember által végzett szuperszelektív embolizáció nyújthatja a megoldást.

Bonebridge, Vibrant Soundbridge

Összefoglalás

A közleményben a csontvezetéses Bonebridge és az aktív középfül implantátumként alkalmazható Vibrant Soundbridge hallásjavító készülékekkel serdülő betegeken szerzett kezdeti tapasztalatainkat ismertetjük. Négy betegen történt Bone­bridge-implantáció, egy beteg kapott Vibrant Soundbridge implantot. A Bonebridge-implantáció két esetben a retro­sigmoid területen, a két másik beteg esetében a presigmoid zónában történt. Az előbbi két esetben a szűk viszonyok és a sinus sigmoideus exponált volta miatt szükség volt az implantátum alá műanyag kiemelő, BC liftek alkalmazására. Utóbbiak a későbbi kontrollok során nem okoztak semmiféle problémát. A retrosigmoid műtét során a vena emissarium sérülésének, vérzésének relatíve nagy a veszélye, amint az az egyik esetben elő is fordult, de Surgicel, és izomlebeny alkalmazásával uralható volt. Ezen kívül műtéti szövődmény nem fordult elő, a 3-6 hónapos követés során a betegek átmeneti, kisebb zavarok után egész nap hordták a processzort. A betegelégedettség egy 10 pontos skálát használva átlagosan 8,8-nak bizonyult. Az audiológiai eredmények megfeleltek a korábban közölteknek: a tisztahang-küszöb átlagosan 20-80 dB-t, a beszéd küszöb 25-60 dB-t javult, az alapdiagnózistól függően. A Vibrant Soundbridge implantáció egy 6 éves, kétoldali, közepes fokú, idegi típusú nagyothalló, légvezetéses hallókészüléket viselő gyermeken történt. Az indikációt a beszédfejlődés megakadása, a hallókészülék-használat problémái jelentették. A műtét során az incus rövid nyúlványára rögzített trans­ducert alkalmaztunk az új, SP coupler felhasználásával. Ez által a feltárás lényegesen egyszerűbb, a rögzítés problémamentes volt. Műtéti szövődmény nem fordult elő, audiológiailag a tisztahang-küszöb esetében átlagosan 25 dB, a beszéd vonatkozásában 40 dB-nek adódott a hallásnyereség. A kezdeti tapasztalatok alapján megállapítható, hogy a Bonebridge és a Vibrant Soundbridge implantáció, válogatott esetekben, serdülőkön is eredménnyel elvégezhető.

Kulcsszavak

Bonebridge, serdülőkori alkalmazás, Vibrant Soundbridge, 
 

Bonebridge, Vibrant Soundbridge treatment – experiences in adolescent patients

Summary

Author presents his preliminary results gained in adolescent patients with Bonebridge and Vibrant Soundbridge implants. Four patients received Bonebridge, one child received Vibrant Soundbridge. Among the Bonebridge patients in two retrosigmoid surgery has been carried out, in the two other presigmoid way was chosen according to the CT scan. In retrosigmoid cases BC lift has been used because of very narrow places and the exposed position of the sigmoid sinus. Those artificial BC lifts did not cause any harm later on for the patients. Retrosigmoid surgery carries the risk of bleeding from the emissary veins, which has happened in one of our patients. This bleeding could be controlled by using Surgicel and muscle flap. No other surgical complication occurred. During the follow-up period (3-6 month) we had to face only minor problems with the use of the processor. The satisfaction of the patients was measured by a 10 point scale (1- worst, 10 – best), the average point result proved to be as much as 8.8. Audiological results were similar that previously published ones: pure tone average gain was 20-80 dB, speech perception gain was 25-60 dB, according to original diagnosis. Vibrant Soundbridge implantation was carried out in a 6-year old boy who suffered from a middle-graded, sensorineural bilateral hearing loss. The indication for vibroplasty was the prolonged and inappropriate speech development, and difficulties with use of conventional hearing aids. During operation an incus short process coupler was used making the procedure much easier. There was no intra operative complication observed, in follow up pure tone average gain was 25 dB, speech perception gain was 40 dB. After these preliminary results it can be expressed that Bonebridge and Vibrant Soundbridge implantation are useful tools in children and adolescents in selected cases.

Keywords

adolescent use, Bonebridge, Vibrant Soundbridge

Saccus endolymphaticus tumor

Összefoglalás

A saccus endolymphaticus tumor egy rendkívül ritka daganat, ami előfordulhat sporadikusan vagy von Hippel–Lindau-(vHL) -betegséghez társultan. Egy sporadikus saccus endolympha­ticus tumorban szenvedő beteg esetét ismertetjük a nemzetközi szakirodalom áttekintésével. A 44 éves nőbetegnél 11 éve jobb oldali fülzúgás, forgó jellegű szédülés lépett fel, később progresszív, idegi jellegű halláscsökkenés, fél évvel felvételét megelőzően jobb oldalon perifériás arcidegbénulás alakult ki. MR- és CT-vizsgálatok a jobb sziklacsontban növekedést mutató, érdús képletet igazoltak, ami a belső hallójáratba tört és a hátsó koponyagödör felé terjedt. A radiológiai kép alapján felmerült saccus endolymphaticus tumor lehetősége, így a betegnél subtotalis petrosectomia, az oticus capsula teljes eltávolítása és nervus facialis rekonstrukciója történt suralis grafttal. A szövettani vizsgálat saccus endolymp­haticus tumort véleményezett. Genetikai vizsgálat során a vHL gén területén nem találtunk mutációt. A beteg hallás­rehabilitációja csontba horgonyzott implantátum (BAHA® Attract) behelyezésével egy évvel a tumoreltávolítást követően megtörtént.
A saccus endolympaticus tumor ritkaságából adódóan jelenleg nincs egységes megállapodás sem a terápiát, sem a betegek utánkövetését illetően. Esetismertetésünk célja, hogy rámutassunk a saccus endolymphaticus tumor diagnózis felállításának nehézségeire, kihangsúlyozva a subtotalis petrosectomia fülsebészeti jelentőségét, valamint a hallásrehabilitáció fontosságát.
 

Kulcsszavak 

agresszív papilláris középfültumor, Heffner-tumor, saccus endolymphaticus tumor, sziklacsont daganat, von Hippel−Lindau-betegség
 

Endolymphatic sac tumor Case report and review of the literature

Summary

Endolymphatic sac tumor (ELST) is a very rare neoplasm which may occur sporadically or as part of von Hippel-Lindau (vHL) disease. We report a sporadic case of endolymphatic sac tumor with an overview of the literature. A 44-year-old woman presented with 11-year history of right sided tinnitus and vertigo, later right sided progressive sensorineural hearing loss. Six months prior to her admission total facial nerve paralysis was recorded on the right side. MR and CT examinations demonstrated a slowly growing, hypervascular tumor mass destroying the temporal bone on the right side, extending to the internal auditory meatus and posterior cranial fossa. Radiological findings suspected ELST, so the patient underwent subtotal petrosectomy plus removal of the otic capsule with facial nerve reconstruction with sural nerve. Histological examination demonstrated endolymphatic sac tumor. Genetic testing for mutations of VHL was performed with negative result. The patient has undergone hearing rehabilitation with bone-anchored hearing aid (BAHA® Attarct). 
Endolymphatic sac tumors are very rare laesions. As a consequence at present, there is no consensus regarding the therapy and follow up of these patients. Our goal is to present the difficulties the diagnosis of ELST and draw the attention to the importance of subtotal petrosectomy and/or simultaneous or resulting hearing rehabilitation.
 

Keywords

aggressive papillary middle ear tumor, endolymphatic sac tumor, Heffner tumor, tumor of the temporal bone, von Hippel-Lindau disease

Az elektrosebészet és az MRI diagnosztika veszélyei cochlearis implantátumot viselő betegek körében

Összefoglalás

Az egyre hatékonyabb hallásszűrésnek és audiometriai megoldásoknak köszönhetően, valamint a klinikákon rendelkezésre álló hallásjavító implantátumok számának növekedése révén a cochlearis implantátumot viselők száma az utóbbi néhány évben lényegesen megnőtt. Azonban a gondatlanul kivitelezett MRI diagnosztika, valamint egyes elektrosebészeti eljárások (monopoláris, bipoláris eszköz használata a fej-nyaki régióban) súlyosan károsíthatja az implantátum elektronikáját és maradandó károkat okozhat viselője hallóideg pályájában is. A biztonsági tudnivalókat rendszeresen publikálják, mégis kevés nem implantáló sebész tud a létezésükről.
Jelen retrospektív tanulmányban ezt a problémakört az implantált gyermekek szüleinek tapasztalata, véleménye felőli megközelítésben vizsgáltuk, majd a kapott eredményeket összehasonlítottuk a felnőtt implantált betegeink visszajelzéseivel. A felmérésben résztvevő 18 felnőtt beteg és a 25 megkérdezett szülő gyermekei legalább egy éve viselik uni- vagy bilaterális implantátumukat.
A kérdőív eredményei szerint a gyermekek számára kiadott implantációs azonosító kártyát a szülők 48 százaléka magával hordta. Mindegyikük tisztában volt az MRI kockázataival, de a diatermia esetleges veszélyeire csupán 44 százalékuk emlékezett. Többségük kételkedett abban, hogy a nem implantáló sebészek tudnának az implantátum környékére érvényes elektrosebészeti korlátozásokról, illetve hogy a szakemberek ismernék az MRI diagnosztika implantáltakra vonatkozó szabályait, ellenben mindegyikük elvárja ezt tőlük. A felnőtt implantáltak 68 százaléka tartotta magánál az azonosító kártyát, 78% ismerte az MRI diagnosztikára vonatkozó korlátozásokat, de csak 56% volt tisztában az elektrosebészet veszélyeivel. Egy megkérdezett beteg kivételével mindannyian elvárták az orvosoktól, diagnosztikával foglalkozó szakemberektől, hogy a kérdéses szabályokat, tilalmakat ismerjék.
Az implantáltak biztonsága és egészséges hallásfejlődése érdekében fontos hogy ezek a tudnivalók a szülők, a felnőtt páciensek és az orvosok, diagnosztikával foglalkozó szakemberek körében is ismertek és egyértelműek legyenek. Ehhez nyújthat segítséget az implantációs azonosító kártya létének, valamint a rajta olvasható figyelmeztetéseknek széles körű terjesztése, a betegek időközönkénti emlékeztetése, továbbá a tilalmakra, korlátozásokra vonatkozó változások folyamatos ismertetése orvoskongresszusokon is.

Kulcsszavak

cochlearis implantátum, diatermia, elektrokonvulzív terápia, elektrosebészet, MRI
 

The dangers of electrosurgery and MRI diagnostics in cochlear implant wearer patients

Summary

Thanks to the increasing efficacy of hearing screening and audiometry methods and the growing amount of available hearing implants at the University Departments the number of cochlear implant users has increased sufficiently in the last few years. On the contrary, careless application of MRI diagnostics and certain types of electrosurgical treatments (monopolar, bipolar dia­thermy in the head and neck region) can cause serious defect in the electronics of the implant and it can cause permanent damages in the acoustic neural pathways of the patient. Although the safety guidelines are being published regularly, only a few non-implanting surgeons are aware of this information.
In this retrospective study we examined this issue from the point of view and experience of parents of implanted children, and the results were compared with the feedback of adult patients. Eighteen adult and 25 pediatric patients were included in the study. All of them have been carried their uni- or bilateral implants at least for one year.
According to the results of the questionnaire 48 percent of the parents carried the implant ID card of their children. All of them were aware of the risks of performing MRI, however only 35% remembered the potential dangers of diathermy. The majority doubted that non-implanting surgeons know about the limitations of electrosurgery in the implanted region, or that MRI technicians were aware of the regulations of imaging of the head and neck region of implanted patients, although they all expected them to do so. Sixty-eight percent of the adult patients carried their implant ID card, 78% knew about the limitations for undergoing an MRI scan, but only 56 percent were aware of the potential dangers of electrosurgery. All of them with the exception of one patient also expected their doctors and technicians to be aware of the actual regulations and restrictions.
In the interest of adequate hearing (re)habilitation of implanted patients it is crucial to have this information clarified and generally known among parents of implanted children, adult patients, doctors and also technicians. For this reason it would be helpful to call the attention of wider range of people to the importance of the implant ID card. Reminding patients regularly and presenting the actual changes of the regulations at medical conferences would also be of great assistance.

Keywords

cochlear implant, diathermy, electroconvulsiv therapy, electrosurgery, MRI

Glass ionomer cement alkalmazása a stapes talpán: a perilympha alumínium szintjének állatkísérletes vizsgálata

Összefoglalás

Akusztikai szempontból kívánatos volna a protézis mediális vége és a stapestalp közötti merev összeköttetés kialakítása a stapes szuperstruktúrájának hiánya esetén. A glass ionomer cement ideális ragasztóanyagnak tűnik a protéziseknek a stapes talpához való fixálására. Tanulmányunkban célul tűztük ki egy olyan állatkísérletes modell kidolgozását, amelynek során vizsgálhatjuk a stapestalpra felvitt ionomer cementből kioldódó alumínium-ionok koncentrációjának esetleges változását a perilymphában. A vizsgált, összesen 25 Pannon fehér nyulat 3 csoportra osztottuk. 5 állatnál (I. csoport) a fülműtétnél nem használtunk glass ionomer cementet, 15 nyúlnál (II. csoport) cementet alkalmaztunk a stapes talpára és 5 állatnál (III. csoport) a stapestalpra történő cementfelvitel után megnyitottuk a vestibulumot. Mintát vettünk a vestibulumból ürülő folyadékból és meghatároztuk az alumínium szintjét. Az alumíniumszint nem szignifikánsan volt alacsonyabb a II. csoporttól vett folyadékmintákban az I. csoportéhoz képest, és szignifikánsan volt kisebb az I. és II. csoportban a III. csoporttól vett mintákhoz képest. A glass ionomer cement a stapes talpának közelében használva kiváló ragasztóanyag és amennyiben perilympha szivárgással nem kell számolnunk, akkor az alumínium intoxikáció veszélye elhanyagolható. Nyitott vestibulum esetén a cement stapestalpra való felhelyezése ellenjavallt.

 

 

Summary

From an acoustic aspect, fixation of the medial end of an ossicular replacement prosthesis to the stapedial footplate would be desirable. Technically, glass ionomer cement seems an ideal material for this purpose. The objective was to determine the aluminum level of the perilymph after the application of ionomer cement on the stapedial footplate in an experimental study on rabbits. A total of 25 Pannon White rabbits were divided into three groups. Five rabbits (group I) underwent sham operation; in 15 animals (group II) ionomer cement was applied onto the stapedial footplate; and in 5 cases (group III) the application of the cement onto the footplate was followed by opening of the vestibulum. In groups of five, the animals were killed on day 1, 7, 30, 180 or 365 postoperatively. Fluid samples were taken from the vestibulum and their aluminum levels were determined. The average aluminum level in the fluid was insignificantly lower in group II than in group I, but significantly lower in groups I and II than in group III. As a glue, ionomer cement safely can be applied onto the footplate without the threat of raising the perilymphatic aluminum level, provided that there is no perilymph leakage. However, in the event of an open vestibulum, the application of cement onto the footplate is to be strongly discouraged due to the danger of a consequent increase in the aluminum level in the perilymph and the cerebrospinal fluid.
 

Különleges stapes sebészeti megoldások – esetismertetések és irodalmi áttekintés

Összefoglalás

A lézer stapedotomia térhódítását követően a korábban nehezen megoldható stapes sebészeti esetek napjainkban egyre inkább kezelhetővé váltak. Az arteria stapedia persistens, az obliteratív otosclerosis, a ptótikus nervus facialis, az előrehaladott otosclerosis okozta súlyos, kevert típusú halláscsökkenés ma már modern lézerkészülékekkel, nagy felbontású mikroszkópokkal, hőmemóriás piszton protézisekkel és beültethető aktív középfül implantátumokkal jó eredménnyel kezelhetők. A biztonságos műtéti technikának köszönhetően a korábban vitatott szimultán végzett bilaterális stapedotomia is reális alternatíva lehet válogatott esetekben. A széles körben alkalmazott piszton protézisek elégtelen rögzítése a „loose wire” szindrómát eredményezheti, mely kórkép diagnózisa nem könnyű, viszont reoperációval orvosolható. A szerzők a felsorolt stapes sebészeti esetekre mutatnak be 1-1 példát, valamint áttekintik a témakört érintő nemzetközi szakirodalmat.

 

 

Summary

As a consequence of the gradual popularity of laser stapedotomy, the previously problematic cases of stapes surgery have become more and more manageable. Persistent stapedial artery, obliterative otosclerosis, ptotic facial nerve, as well as severe mixed hearing loss caused by advanced otosclerosis can now be managed with good results with the application of modern lasers, high-definition microscopes, heat-memory piston prostheses and active middle ear implants. Due to the safe surgical technique, the previously controversial simultaneous bilateral stapes surgery is also gaining ground. However, the insufficiently fixed, nevertheless widely used piston prostheses often resulted in the hardly diagnosable loose wire syndrome, which can also be managed by reoperation. The authors present the case histories of 6 patients with the previously mentioned surgical difficulties; furthermore the relevant literature will also be discussed.
 

<< < 2 3 4 5 6 7 > >>
90 találat 9 oldalon

Bejelentkezés

Technikai forródrót:
+36 30 327 4143

AZ EGYESÜLET KIEMELT TÁMOGATÓJA:

 

SANOFI

Az MFOE Arany fokozatú
támogatója a SANOFI.
 
 

AZ EGYESÜLET TÁMOGATÓI:

 

 teva

Victofon

 
 

Egyesületünk bankszámlaszáma:
11708001-20315478-00000000

Tagdíj: 10.000 Ft/év

Kérjük a tagdíjat erre a
számlaszámra fizesse!

A Közgyűlés határozatának
megfelelően 2023-tól a tagsági díj
egységesen 10.000 Ft/év.

Akinek túlfizetése volt a múlt évben, annak az idei évi (2024) tagdíjban ezt jóváírtuk és a befizetendő tagdíj összege ennek mértékével természetesen csökkenthető.

Befizetés előtt ellenőrizze
az egyenlegét a honlapon
!

A tagdíjról és a befizetésekről további
információk itt érhetők el!

A Magyar Fül-orr-gégészet
fejlesztéséért Alapítvány
Adószám: 18190003-2-42

Számlaszám:
11701004-20217868-00000000

Ha úgy gondolja, hogy támogatja céljainkat, kérjük, adja adója 1%-át
"A Magyar Fül-orr-gégészet fejlesztésért" Alapítványnak. Támogatását - betegeink nevében is - hálásan köszönjük!

Alapítványunkról további
információk itt érhetők el!

ujsag 70. évfolyam, 1. szám

Válasszon lapszámot

Partnerek

  Megjelent!
 
 

Megjelent Dr. Reményi Ákos
"A hangprotézissel végzett
beszédrehabilitáció gyakorlati kérdései
"
című szakkönyve.
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Andor professzor úr "Gyakorlati rinológia" című szakkönyve.
Évente számtalan szakkönyv jelenik meg világszerte ebben a témában, hazánkban azonban mindez ideig ilyen jellegű kiadvány
nem látott napvilágot.
 
További információk

 
 

Megjelent
Katona Gábor és Hirschberg Jenő szerkesztésében a

Gyermek Fül-orr-gégészet

tankönyv
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Jenő, Hacki Tamás,
Mészáros Krisztina szerkesztésében a

FONIÁTRIA ÉS TÁRSTUDOMÁNYOK

első és második kötete.
 
További információk