×

Fülzúgásban szenvedő betegek tünettana és életminőségük alakulása

Napjainkban a fülzúgás – tinnitus - a populáció egyre nagyobb hányadában problémát okozó tünet. Mai tudásunk alapján a fülzúgás hátterében többféle betegség állhat, azonban a legtöbb esetben organikus okot a kivizsgálás során nem tudunk igazolni. Krónikus fülzúgásról akkor beszélhetünk, ha a beteg panasza 3 hónapnál hosszabb időn át van jelen. Tapasztalatunk alapján krónikus fülzúgás esetében a betegek teljes értékű életvitelében változások alakulhatnak ki.

Ambuláns alvásmonitorozás fül-orr-gégészeti szemszögből

A horkolás és alvás közbeni légzészavarok igen nagy populációt érintenek nemcsak közvetlenül, hanem akár hálótársként, a horkoló beteg mellett szenvedő rosszalvóként, hiszen a horkolás talán az egyik leggyakoribb zavaró emberi szokás. A horkolás tünete lehet több különböző, egymástól többé-kevésbé jól identifikálható kórállapotnak.

A zaj és a repülés elméleti vonatkozásai

A repülőgépek üzemeltetése külső és belső zajterheléssel jár. Ezek szintje elérheti azt az intenzitást, amely már káros hatást fejt ki az emberi szervezetre. A repülőeszközök fedélzetén számos olyan zajforrás található, amelyeket a laikus szemlélő nem képes azonosítani, azonban alapos ismeretük elengedhetetlen a zaj elleni védekezéshez.
Ennek során figyelembe kell venni a fellépő zajok emberi szervezetre kifejtett általános hatásait is, mert ezek objektív és szubjektív hatása nem feltétlenül arányos a zaj erősségével vagy frekvenciájával. Jelen közleményünk ismerteti a repülés közben fellépő zajok forrásait, azok hatását az emberi szervezetre, humán tolerálhatóságuk mértékét, bemutatja egyes repülőgéptípusok zajszintjeit, továbbá részletezi a repülés napjainkban alkalmazott zajvédelmi eljárásait.

A GJB2 gén 35delG mutációjának vizsgálata allél specifikus polimeráz láncreakcióval

A GJB2, azaz a connexin26 csatornafehérje-alegységet kódoló gén 35delG mutációja a leggyakoribb a nem szindrómás genetikai eredetű halláskárosodások kiváltó okai között. Munkánk célja volt, hogy a rendelkezésünkre álló cochlearis implantált populáció, és közvetlen, vér szerinti hozzátartozóik, valamint néhány egyéb, valószínűsíthetően örökletes halláskárosodásban szen vedő páciensünk genetikai szűrését elvégezzük, a GJB2 gén 35delG mutációját keresve. Az egy nukleotidpárt érintő mutációk gyors, olcsó és egyszerű azonosítására kitűnő lehetőséget nyújt az allél specifikus polimeráz láncreakció (AS-PCR) módszere. Kidolgoztunk egy a GJB2 gén 35delG mutációjának detektálására alkalmas AS-PCR módszert, majd megvizsgáltuk az említett populáció terheltségét a 35delG mutációra nézve. Munkánk során azt tapasztaltuk, hogy a kidolgozott módszer alkalmas a GJB2 gén 35delG allél kimutatására mind homozigóta, mind heterozigóta esetben. A vizsgált populációban a 35delG mutáció gyakorisága megegyezik az irodalomban közölt, a Kaukázusi populációra vonatkoztatott értékekkel.

Diszfóniás betegek hangminőségének változása a kezdeti hangterápia során

Számos kutatásról olvashatunk a nemzetközi szakirodalomban az organikus és a funkcionális diszfóniával kapcsolatosan, amelyek azt elemezték, hogy a) milyen akusztikai és/vagy percepciós beszédjellemzőkkel írható le a beszédterápia hatékonysága, b) melyik terápiatípus milyen mértékben segíti a beteg beszédgyógyulását, c) milyen különbségek jellemezik az egyes disz­fóniatípusokban elérhető hatékonyságot. A jelen kutatásban 15 (funkcionális, illetve organikus) diszfóniás nőbeteg terápiáját követtük nyomon. A terápia hagyományos beszédgyakorla­tok­ból állt, tapasztalt beszédterapeuta végezte, heti egy alkalommal. Dokumentáltuk a betegek adatait (életkor, foglalkozás, kórtörténet, beszédszokások) és más lehetséges befolyásoló tényező­ket. Hangfelvételeket készítettünk az egyes beszédtréningek alkalmával a hangterápia előtt és után. A felvételeken akusztikai méréseket végeztünk a Praat programmal. Vizsgáltuk a harmo­ni­citás-zaj viszonyt, a jitter és a shimmer értékeit, valamint az átlagos alaphangmagasságot. Szubjektív módszerrel is minősítettük az első terápia előtt és a negyedik terápia után rögzített hangfelvételeket. Statisztikai elemzéseket (t-próba, MANOVA) végeztünk az SPSS program segítségével. Az eredmények igazolták a hang­minő­ség pozitív változását. Szignifikáns javulást mutattunk ki a zönge periodicitásának tekintetében, ugyanakkor az egymást követő terápiás alkalmak között olykor visszaesést is tapasztaltunk. A kezdeti terápia hatékonysága nagymértékben beszélőfüggőnek bizonyult. 

<< < 7 8 9 10 > >>
95 találat 10 oldalon

Bejelentkezés

Technikai forródrót:
+36 30 327 4143

AZ EGYESÜLET KIEMELT TÁMOGATÓJA:

 

SANOFI

Az MFOE Arany fokozatú
támogatója a SANOFI.
 
 

AZ EGYESÜLET TÁMOGATÓI:

 

 teva

Victofon

Kedves Doktornő! Kedves Doktor Úr!

Figyelmébe ajánljuk az „Utazás a fej-nyaki daganatok világában” című 5 részből álló podcast-sorozatunkat!

Meghívott vendégeink Dr. Dános Kornél moderálásával az orvostudomány legújabb vívmányait és érdekességeit tárják fel, mutatják be, különös tekintettel a fej-nyaki dagantok világára.
  Tovább a weboldalra »  
 
 

Egyesületünk bankszámlaszáma:
11708001-20315478-00000000

Tagdíj: 10.000 Ft/év

Kérjük a tagdíjat erre a
számlaszámra fizesse!

A Közgyűlés határozatának
megfelelően 2023-tól a tagsági díj
egységesen 10.000 Ft/év.

Akinek túlfizetése volt a múlt évben, annak az idei évi (2025) tagdíjban ezt jóváírtuk és a befizetendő tagdíj összege ennek mértékével természetesen csökkenthető.

Befizetés előtt ellenőrizze
az egyenlegét a honlapon
!

A tagdíjról és a befizetésekről további
információk itt érhetők el!

A Magyar Fül-orr-gégészet
fejlesztéséért Alapítvány
Adószám: 18190003-2-42

Számlaszám:
11701004-20217868-00000000

Ha úgy gondolja, hogy támogatja céljainkat, kérjük, adja adója 1%-át
"A Magyar Fül-orr-gégészet fejlesztésért" Alapítványnak. Támogatását - betegeink nevében is - hálásan köszönjük!

Alapítványunkról további
információk itt érhetők el!

ujsag 71. évfolyam, 1. szám

Válasszon lapszámot

Partnerek

  Megjelent!
 
 

Megjelent Dr. Reményi Ákos
"A hangprotézissel végzett
beszédrehabilitáció gyakorlati kérdései
"
című szakkönyve.
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Andor professzor úr "Gyakorlati rinológia" című szakkönyve.
Évente számtalan szakkönyv jelenik meg világszerte ebben a témában, hazánkban azonban mindez ideig ilyen jellegű kiadvány
nem látott napvilágot.
 
További információk

 
 

Megjelent
Katona Gábor és Hirschberg Jenő szerkesztésében a

Gyermek Fül-orr-gégészet

tankönyv
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Jenő, Hacki Tamás,
Mészáros Krisztina szerkesztésében a

FONIÁTRIA ÉS TÁRSTUDOMÁNYOK

első és második kötete.
 
További információk