×
Rovatok: Hírek

Nemzetközi otoneurológiai társaság és kutatóközpont székhelye lett a Fül-Orr-Gégészeti Klinika

2014-06-23

A Nemzetközi Neurootológiai és Equilibriometriai Társaság elnökévé választották Dr. Szirmai Ágnes egyetemi docenst a társaság 41. kongresszusán Prágában. Ezzel egyúttal az egyensúlyrendszerrel foglalkozó társaság székhelye, tudományos műhelye, valamint kétévente megrendezett nemzetközi kongresszusai is átkerülnek Bad Kissingenből Budapestre. Az új elnök, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika Otoneurológiai (egyensúlyvizsgáló) Szakambulanciájának vezetője szerint ez a korábbi magyar otoneurológusok kutatási eredményeinek és a Semmelweis Egyetem e területen elért, világszerte elismert munkájának köszönhető.

Külföldi hallgatók, kutatók is becsatlakoznak mostantól a Semmelweis Egyetem otoneurológiai tudományos munkájába – számol be Dr. Szirmai Ágnes fül-orr-gégész, neurológus, audiológus, a szédülés szakértője. A frissen választott elnök első lépésként a 2016-os nemzetközi otoneurológiai kongresszus szervezési feladatait kezdi meg a társaság új titkárával, Dr. Bencsik Beáta adjunktussal. Emellett a teljes dokumentáció Budapestre költöztetését, illetve a kutatókból, orvosokból, valamint egyensúlyvizsgáló gépekre specializálódott mérnökökből álló társaság internetes kommunikációs adatbázisának kezelését is megkezdik.
 
„Miénk a legnagyobb hazai otoneurológiai ellátóhely, így hozzánk évente több mint ezer beteg fordul szerte az országból, sőt határon kívülről is, egyharmaduk pedig rendszeres gondozottunk” – ismerteti Dr. Szirmai Ágnes, hozzátéve, hogy Magyarországon sajnos sokan elvesznek a vizsgálatok során és végül nem találnak rá a megfelelő szakemberre. Ennek oka, hogy a szédülés határterületi probléma, így egyszerre érinti a fül-orr-gégészet, a neurológia, a háziorvostan, a szemészet és a reumatológia mellett a fizikoterápiát, a gerontológiát és a gyógytornát is.
 
Dr. Szirmai Ágnes a szédülő betegek komplex vizsgálata, gondozása és rehabilitációja mellett a szakképzésben is részt vesz. Mint mondja, azért választják kevesen ezt a szakmát, mert bár a fül-orr-gégészet egy műtétes szakma, az otoneurológiához teljesen más gondolkodásmód szükséges, hiszen itt a neurológiai jellegű vizsgálómódszerek elsajátítása mellett a betegek lelkével is foglalkozni kell. „Ahhoz, hogy eredményesek lehessünk a terápiában, szeretnünk kell a betegeket, ami sokszor nem egyszerű, hiszen a folyamatos szédülés, fülzúgás hangulatzavart, szorongást vagy akár súlyos depressziót is előidézhet. Pedig elengedhetetlen a megfelelő terápia, hiszen sok egyensúlyi beteg válik munkaképtelenné, de az sem ritka, hogy valaki akár még az ágyából sem képes felkelni az állandó szédülés miatt” – hívja fel a figyelmet Dr. Szirmai Ágnes.
 
Elmondása szerint a szakmai továbbképzés mellett a megfelelő betegtájékoztatás is elengedhetetlen, hiszen jó tudni, hogy többféle szédülés ismert: okozhatja agyi keringési zavar, a belső fülben lévő halló egyensúlyozó ideg működészavara, illetve az ott mozgó kalcium kristályok is. Kiemeli: a szédülés kezelésében kulcsfontosságú szerepe van az egyensúlyi tornának, amit akár ülve, idős korban is el lehet végezni. „Az egyensúlyi rendszert folyamatosan dolgoztatni kell, ellenkező esetben elsatnyul, ilyenkor pedig akár a legkisebb fejmozgás is szédülést idézhet elő” – hangsúlyozza a szakember.
 
Dr. Szirmai Ágnes már három évesen biztos volt abban, hogy orvos lesz, a fül-orr-gégészet pedig tizenévesen kezdte komolyabban érdekelni, amikor egy szakorvos mellett dolgozott írnokként. Nővérként, az egyetem mellett így rögtön a Fül-Orr-Gégészeti Klinikán helyezkedett el, és azóta, immár 38 éve dolgozik ott. Az empátia sokat számít ebben a szakmában, ezért is választottam – fogalmaz.

 

 

Mozer Mária

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

Cikk értékelése Eddig 8 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások

Bejelentkezés

Technikai forródrót:
+36 30 327 4143

AZ EGYESÜLET KIEMELT TÁMOGATÓJA:

 

SANOFI

Az MFOE Arany fokozatú
támogatója a SANOFI.
 
 

AZ EGYESÜLET TÁMOGATÓI:

 

 teva

Victofon

Kedves Doktornő! Kedves Doktor Úr!

Figyelmébe ajánljuk az „Utazás a fej-nyaki daganatok világában” című 5 részből álló podcast-sorozatunkat!

Meghívott vendégeink Dr. Dános Kornél moderálásával az orvostudomány legújabb vívmányait és érdekességeit tárják fel, mutatják be, különös tekintettel a fej-nyaki dagantok világára.
  Tovább a weboldalra »  
 
 

Egyesületünk bankszámlaszáma:
11708001-20315478-00000000

Tagdíj: 10.000 Ft/év

Kérjük a tagdíjat erre a
számlaszámra fizesse!

A Közgyűlés határozatának
megfelelően 2023-tól a tagsági díj
egységesen 10.000 Ft/év.

Akinek túlfizetése volt a múlt évben, annak az idei évi (2024) tagdíjban ezt jóváírtuk és a befizetendő tagdíj összege ennek mértékével természetesen csökkenthető.

Befizetés előtt ellenőrizze
az egyenlegét a honlapon
!

A tagdíjról és a befizetésekről további
információk itt érhetők el!

A Magyar Fül-orr-gégészet
fejlesztéséért Alapítvány
Adószám: 18190003-2-42

Számlaszám:
11701004-20217868-00000000

Ha úgy gondolja, hogy támogatja céljainkat, kérjük, adja adója 1%-át
"A Magyar Fül-orr-gégészet fejlesztésért" Alapítványnak. Támogatását - betegeink nevében is - hálásan köszönjük!

Alapítványunkról további
információk itt érhetők el!

ujsag 70. évfolyam, 4. szám

Válasszon lapszámot

Partnerek

  Megjelent!
 
 

Megjelent Dr. Reményi Ákos
"A hangprotézissel végzett
beszédrehabilitáció gyakorlati kérdései
"
című szakkönyve.
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Andor professzor úr "Gyakorlati rinológia" című szakkönyve.
Évente számtalan szakkönyv jelenik meg világszerte ebben a témában, hazánkban azonban mindez ideig ilyen jellegű kiadvány
nem látott napvilágot.
 
További információk

 
 

Megjelent
Katona Gábor és Hirschberg Jenő szerkesztésében a

Gyermek Fül-orr-gégészet

tankönyv
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Jenő, Hacki Tamás,
Mészáros Krisztina szerkesztésében a

FONIÁTRIA ÉS TÁRSTUDOMÁNYOK

első és második kötete.
 
További információk