×

Gyermek-fül-orr-gégészeti Hírlevél 2011.

Az MFOE Gyermek-fül-orr-gégészeti Szekciójának új vezetősége jelen levelében a 2011. évi hazai és nemzetközi gyermekfülészeti vonatkozású eseményeket foglalja össze időrendben. Célunk egyúttal a gyermekfülészet legújabb eredményeinek bemutatása, annak szemléltetése, hogy a technika és a tudomány fejlődése milyen új lehetőségeket kínál az egyes gyermekfülészeti vonatkozású megbetegedések diagnosztikájában és therápiájában, irányt mutatva az újabb potenciális kutatási területek felé.

Elnöki üdvözlő levél

A Magyar Fül-orr-gége orvosok Egyesülete Gyermek fül-orr-gégészeti Szekciójának új elnökeként szeretettel köszöntöm a kedves kollégákat megújult weboldalunkon. A 2011. május 19-21. között Székesfehérváron megrendezett XIX. Gyermekfülészeti Vándorgyűlésen a Szekció új vezetőséget választott. Katona Gábor főorvos úr, szekciónk eddigi elnöke éveken át tartó lendületes munkájával megerősítette a hazai gyermek fül-orr-gégészeti tevékenység nemzetközi elismertségét. Hálásak vagyunk elődeink elkötelezett munkájáért. A Vándorgyűlésen résztvevők szavazatai alapján az új vezetőség magam és Ráth Gábor titkár úr személyében állt fel. Megtisztelő bizalmukat ezúton is köszönjük. Hasonlóképpen hálásak vagyunk a székesfehérvári kollégáknak a kiváló szervezésért. A kongresszuson a gyermekfülészet számos aktuális kérdése hangsúlyt kapott. Réti Csaba főorvos urat gyermekfülészeti munkássága elismeréseként a szekció Dr. Kallay Ferenc emlékéremmel tüntette ki, amelyhez ezúton is szeretettel gratulálunk.

Lábas Zoltán emlékezete

A Gyermek Fül- Orr- Gégészeti Szekció vezetősége mély megrendüléssel tudatja a kollegákkal, hogy
Lábas Zoltán professzor úr
2011. július 4-én, életének 86. évében
elhunyt.

Személyében a gyermek fülészet meghatározó, sokoldalú és színes egyéniségét veszítettük el. Lábas professzor úr életútjáról méltó megemlékezést nyújt Réti Csaba főorvos úr írása. Azonosulva az utolsó sorokban megfogalmazott gondolatokkal tisztelettel adózunk nagy elődünk emlékének.

                 Dr. Csákányi Zsuzsanna Dr. Ráth Gábor                   
                                 elnök titkár                            


 

Cochleáris implantációt követően kialakult bőrnekrózis dermato-chirurgiai kezelése klinikánk gyermek-beteganyagában

A cochleáris implantáció (CI) forradalmasította a hallás helyreállítását kétoldali, siketséggel határos idegi halláscsökkenés eseteiben. A műtéttel kapcsolatos egyik szövődmény lehet a bőr nekrózisa és a vevő-stimuláló egység következményes szabaddá válása. Szerzők a SZTE Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika gyermek-beteganyagából ismertetnek 4 esetet, elemzik a bőrnekrózis lehetséges okait és bemutatják az általuk alkalmazott dermato-chirurgiai megoldásokat.

A kóros nyálcsorgás radiofrekvenciás sebészeti kezelése

Szerzők a kétoldali submandibuláris nyálvezeték hátrahelyezésének radiosebészeti megoldását ismertetik, amely hatékony és megbízható módszer a neurológiailag károsodott gyermekek és serdülők nyálzási panaszának csökkentésére.
A betegeket kifejezett nyálcsorgás miatt, 6 hónapos eredménytelen konzervatív illetve motoros tréning után irányították osztályukra. Az ismétlődő aspirációs pneumonia és a carieses fogazat kizáró okként szerepeltek a vizsgálatban.

2000–2008 között 16 gyermeknél és serdülőnél történt kétoldali submandibuláris nyálvezeték relokáció és sublinguális mirigy excízió az említett radiofrekvenciás módszer alkalmazásával. Szerzők kérdőívek segítségével retrospektíve elemezték az új műtéti eljárás eredményességét.
A száj motoros funkcióját a műtét előtt, a műtét elvégzése után 4 hónappal, továbbá az átlagos 8–26 hónapos követési időszak után egy 4-lépcsős skálán értékelték. Tíz betegnél a nyálzás kielégítő mértékű csökkenését, további háromnál mérséklődését észlelték. A nyálzási panaszok csökkenése átlagosan a harmadik héten kezdődött meg (és tovább folytatódott az ötödik hónapig). Tizenkét beteg hozzátartozója (75%) a műtétet eredményesnek tartotta és ajánlotta a beavatkozást hasonló problémákkal küzdő gyermekek szüleinek.
Három esetben a korai posztoperatív szakban a sublinguális terület átmeneti duzzanatát, míg két esetben ranula kialakulását észlelték a szerzők a késői posztoperatív szakban.
A beavatkozás átlagos időtartama 48 perc volt. Ez a műtéti időtartam kb. 30%-os csökkenését eredményezte a korábban hagyományos sebészkéssel végzett műtéti idővel szemben.
A radiofrekvenciás módszer új eljárást jelent a mentálisan sérült, kifejezett nyálfolyással küzdő betegek esetében. Alkalmazása a hagyományos szike használat és a lézer technika előnyeit remekül ötvözi: könnyű, biztonságos, precíz és hatékony módszer, amely kiváló taktilis és hemosztatikus tulajdonságokkal rendelkezik.

<< < 1 2 > >>
15 találat 2 oldalon

Bejelentkezés

Technikai forródrót:
+36 30 327 4143

AZ EGYESÜLET KIEMELT TÁMOGATÓJA:

 

SANOFI

Az MFOE Arany fokozatú
támogatója a SANOFI.
 
 

AZ EGYESÜLET TÁMOGATÓI:

 

 teva

Victofon

 
 

Egyesületünk bankszámlaszáma:
11708001-20315478-00000000

Tagdíj: 10.000 Ft/év

Kérjük a tagdíjat erre a
számlaszámra fizesse!

A Közgyűlés határozatának
megfelelően 2023-tól a tagsági díj
egységesen 10.000 Ft/év.

Akinek túlfizetése volt a múlt évben, annak az idei évi (2024) tagdíjban ezt jóváírtuk és a befizetendő tagdíj összege ennek mértékével természetesen csökkenthető.

Befizetés előtt ellenőrizze
az egyenlegét a honlapon
!

A tagdíjról és a befizetésekről további
információk itt érhetők el!

A Magyar Fül-orr-gégészet
fejlesztéséért Alapítvány
Adószám: 18190003-2-42

Számlaszám:
11701004-20217868-00000000

Ha úgy gondolja, hogy támogatja céljainkat, kérjük, adja adója 1%-át
"A Magyar Fül-orr-gégészet fejlesztésért" Alapítványnak. Támogatását - betegeink nevében is - hálásan köszönjük!

Alapítványunkról további
információk itt érhetők el!

ujsag 70. évfolyam, 1. szám

Válasszon lapszámot

Partnerek

  Megjelent!
 
 

Megjelent Dr. Reményi Ákos
"A hangprotézissel végzett
beszédrehabilitáció gyakorlati kérdései
"
című szakkönyve.
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Andor professzor úr "Gyakorlati rinológia" című szakkönyve.
Évente számtalan szakkönyv jelenik meg világszerte ebben a témában, hazánkban azonban mindez ideig ilyen jellegű kiadvány
nem látott napvilágot.
 
További információk

 
 

Megjelent
Katona Gábor és Hirschberg Jenő szerkesztésében a

Gyermek Fül-orr-gégészet

tankönyv
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Jenő, Hacki Tamás,
Mészáros Krisztina szerkesztésében a

FONIÁTRIA ÉS TÁRSTUDOMÁNYOK

első és második kötete.
 
További információk